Saturn AwardsThe 43rd annual Saturn Awards have been announced. Certainly, the Academy Awards acknowledges the Sci-Fi, Horror, and Fantasy genres, but it is usually with more technical awards. That is not the case here. The Saturn Awards recognizes the same categories, only they emphasize the films that we care so greatly about. I had the privilege to attend the award show, a few years ago, and to be completely honest, that was a red carpet.

Check out the full list of nominees below!

The Force is with Lucasfilm / Disney as “Rogue One” captures 11 nominations for the 43rd annual Saturn Awards; AMC’s “The Walking Dead” clubs TV competition with 7 nods.

Press Release: (Los Angeles)  The Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films unveiled the nominations for the 43rd Annual Saturn Awards today.  Lucasfilm / Disney’s Rogue One: A Star Wars Story beamed boldly, leading the pack with 11 nominations in the Motion Picture category. Disney’s dominance extended with 10 nominations apiece for the Steven Spielberg-directed fantasy The BFG, Marvel’s epic mind-bender Doctor Strange, and 8 nods for Captain America: Civil War. Top Motion Picture nominee getters include 7 nominations for Warner Bros’ Harry Potter prequel Fantastic Beasts and Where to Find Them, and 6 nominations each for Paramount’s thought provoking alien contact drama Arrival and Disney’s live-action retelling of The Jungle Book. Fans can watch the announcement on the Saturn Awards’ YouTube channel, featuring stars Clare Kramer (Tales of Halloween), and Greg Grunberg (“Heroes,” Star Wars Episode VII: The Force Awakens) revealing the major Motion Picture nominees,  with the major Television categories announced by Violett Beane (CW’s “The Flash”) and Janina Gavankar (Fox TV’s “Sleepy Hollow”).

Once again, AMC’s “The Walking Dead” proved unstoppable in the Television category, leading the herd with 7 nominations. HBO’s ambitious reboot “Westworld” lassoed 6 nominations, followed by FX’s “American Horror Story: Roanoke” (5 nominations), AMC’s Walking Dead prequel “Fear The Walking Dead” (4 nominations), Starz’s historical fantasy “Outlander” (4 nominations), and 4 nods for CW’s superheroine show “Supergirl.”

Walt Disney Studios garnered the lion’s share with 20 Motion Picture nominations, followed by 18 for Marvel Studios / Walt Disney Studios, 16 for Warner Bros, 15 for Paramount , 11 each for Lucasfilm Ltd / Walt Disney Studios and 20th Century Fox, 7 for Universal Pictures, and 4 each for Lionsgate and The Weinstein Company. On the Television side, AMC dominated with 13 nominations, followed by The CW (12), Netflix (11) and HBO (9).

In the Home Entertainment categories, releases singled out for nominations span the gamut from the silent era to contemporary titles including Dog Eat Dog (RLJ Entertainment), Phantasm Remastered (WellGo USA), the Buster Keaton Shorts Collection (Kino Lorber), Star Trek The Animated Series (Paramount), Time After Time (Warner Archive) and The Lobster (Lionsgate).

Celebrating its 45th anniversary this year, the Academy was founded in 1972 by noted film historian Dr. Donald A. Reed to honor and recognize genre entertainment.  Through the years, the Academy has expanded their reach to recognize excellence in other film genres, as well as encompassing television, home entertainment, and live stage.  Robert Holguin presently serves as President.

The 43rd Annual Saturn Awards will take place June 28th in Burbank, California. Visit the Academy website to learn about voting in this year’s Saturn Awards: www.saturnawards.org.

# # #

The 43rd Annual Saturn Awards Nominations

FILM:

batman-v-superman-dawn-justice-backdrop
Best Comic-to-Motion Picture Release:

Batman v Superman: Dawn of Justice (Warner Bros.)

Captain America: Civil War (Marvel / Walt Disney Studios)

Deadpool (20th Century Fox)

Doctor Strange (Marvel / Walt Disney Studios)

Suicide Squad (Warner Bros.)

X-Men: Apocalypse (20th Century Fox)

arrival
Best Science Fiction Film Release:

Arrival (Paramount)

Independence Day: Resurgence (20th Century Fox)

Midnight Special (Warner Bros.)

Passengers (Sony)

Rogue One: A Star Wars Story (Lucasfilm / Walt Disney Studios)

Star Trek Beyond (Paramount)

Fantastic Beasts and Where To Find Them
Best Fantasy Film Release:

The BFG (Walt Disney Studios)

Fantastic Beasts and Where to Find Them (Warner Bros.)

Ghostbusters (Sony)

The Jungle Book (Walt Disney Studios)

Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (20th Century Fox)

A Monster Calls (Focus Features)

Pete’s Dragon (Walt Disney Studios)

JANE DOE HEADER
Best Horror Film Release:

The Autopsy of Jane Doe (IFC Midnight)

The Conjuring 2 (New Line / Warner Bros.)

Demon (The Orchard)

Don’t Breathe (Screen Gems / Sony)

Ouija: Origin of Evil (Universal)

Train to Busan (Well Go USA)

The Witch (A24)

Tarzan
Best Action/Adventure Film Release:

Allied (Paramount)

Gold (The Weinstein Company)

Hacksaw Ridge (Lionsgate)

Hidden Figures (20th Century Fox)

The Legend of Tarzan (Warner Bros.)

The Magnificent Seven (Sony)

The Nice Guys (Warner Bros.)

10 CLOVERFIELD LANE
Best Thriller Film Release:

10 Cloverfield Lane (Paramount)

The Accountant (Warner Bros.)

The Girl on the Train (Universal)

Jason Bourne (Universal)

Hell or High Water (Lionsgate / CBS Films)

The Shallows (Sony)

Split (Universal)

CAPTAIN AMERICA: CIVIL WAR
Best Actor in a Film:

Chris Evans “Captain America: Civil War” (Marvel / Walt Disney Studios)

Benedict Cumberbatch “Doctor Strange” (Marvel / Walt Disney Studios)

Chris Pratt “Passengers” (Sony)

Ryan Reynolds “Deadpool” (20th Century Fox)

Mark Rylance “The BFG” (Walt Disney Studios)

Chris Pine “Star Trek Beyond” (Paramount)

Matthew McConaughey “Gold” (The Weinstein Company)

ROGUE ONE
Best Actress in a Film:

Amy Adams “Arrival” (Paramount)

Emily Blunt “The Girl on the Train” (Universal)

Taraji P. Henson “Hidden Figures” (20th Century Fox)

Jennifer Lawrence “Passengers” (Sony)

Felicity Jones “Rogue One: A Star Wars Story” (Lucasfilm / Walt Disney Studios)

Narges Rashidi “Under the Shadow” (Vertical Entertainment)

Mary Elizabeth Winstead “10 Cloverfield Lane” (Paramount)

Rogue One: A Star Wars Story(Diego Luna)Ph: Film Frame©Lucasfilm LFL
Best Supporting Actor in a Film:

Chadwick Boseman “Captain America: Civil War” (Marvel / Walt Disney Studios)

Dan Fogler “Fantastic Beasts and Where to Find Them” (Warner Bros.)

John Goodman “10 Cloverfield Lane” (Paramount)

Diego Luna “Rogue One: A Star Wars Story”(Lucasfilm / Walt Disney Studios)

Zachary Quinto “Star Trek Beyond” (Paramount)

Christopher Walken “The Jungle Book” (Walt Disney Studios)

SUICIDE SQUAD
Best Supporting Actress in a Film:

Scarlett Johansson “Captain America: Civil War” (Marvel / Walt Disney Studios)

Tilda Swinton “Doctor Strange” (Marvel / Walt Disney Studios)

Margot Robbie “Suicide Squad” (Warner Bros.)

Kate McKinnon “Ghostbusters” (Sony)

Betty Buckley “Split” (Universal)

Bryce Dallas Howard “Gold” (The Weinstein Company)

Spider-Man
Best Performance by a Younger Actor in a Film:

Ruby Barnhill “The BFG” (Walt Disney Studios)

Julian Dennison “Hunt for the Wilderpeople” (The Orchard)

Tom Holland “Captain America: Civil War” (Marvel / Walt Disney Studios)

Lewis MacDougall “A Monster Calls” (Focus Features)

Neel Sethi “The Jungle Book” (Walt Disney Studios)

Anya Taylor-Joy “The Witch” (A24)

The Jungle Book
Best Film Direction:

Scott Derrickson “Doctor Strange” (Marvel / Walt Disney Studios)

Gareth Edwards “Rogue One: A Star Wars Story” (Lucasfilm / Walt Disney Studios)

Jon Favreau ‘The Jungle Book” (Walt Disney Studios)

Anthony Russo, Joe Russo “Captain America: Civil War” (Marvel / Walt Disney Studios)

Bryan Singer “X-Men: Apocalypse” (20th Century Fox)

Steven Spielberg “The BFG” (Walt Disney Studios)

Denis Villeneuve “Arrival” (Paramount)

Best Film Screenplay:

Melissa Mathison “The BFG” (Walt Disney Studios)

Eric Heisserer “Arrival” (Paramount)

Rhett Reese, Paul Wernick “Deadpool” (20th Century Fox)

Jon Spaihts, Scott Derrickson, C. Robert Cargill “Doctor Strange” (Marvel / Walt Disney Studios)

Taylor Sheridan “Hell or High Water” (Lionsgate / CBS Films)

Chris Weitz, Tony Gilroy “Rogue One: A Star Wars Story” (Lucasfilm / Walt Disney Studios)

Best Film Editing:

Jeffrey Ford, Matthew Schmidt “Captain America: Civil War” (Marvel / Walt Disney Studios)

John Gilroy, Colin Goudie, Jabez Olssen “Rogue One: A Star Wars Story” (Lucasfilm / Walt Disney Studios)

Stefan Grube “10 Cloverfield Lane” (Paramount)

Michael Kahn “The BFG” (Walt Disney Studios)

Mark Livolsi “The Jungle Book” (Walt Disney Studios)

Joe Walker “Arrival” (Paramount

Best Film Production Design:

Rick Carter, Robert Stromberg “The BFG” (Walt Disney Studios)

Doug Chiang, Neil Lamont “Rogue One: A Star Wars Story” (Lucasfilm / Walt Disney Studios)

Stuart Craig “Fantastic Beasts and Where to Find Them” (Warner Bros.)

Guy Hendrix Dyas “Passengers” (Sony)

Owen Paterson “Captain America: Civil War” (Marvel / Walt Disney Studios)

Charles Wood “Doctor Strange” (Marvel / Walt Disney Studios)

Best Film Music:

Michael Giacchino “Doctor Strange” (Marvel / Walt Disney Studios)

Michael Giacchino “Rogue One: A Star Wars Story” (Lucasfilm / Walt Disney Studios)

James Newton Howard “Fantastic Beasts and Where to Find Them” (Warner Bros.)

Justin Hurwitz “La La Land” (Lionsgate)

Thomas Newman “Passengers” (Sony)

John Williams “The BFG” (Walt Disney Studios)

Best Film Costume Design:

Colleen Atwood “Alice Through the

Looking Glass” (Walt Disney Studios)

Colleen Atwood “Fantastic Beasts and

Where to Find Them” (Warner Bros.)

Alexandra Byrne “Doctor Strange” (Marvel / Walt Disney Studios)

David Crossman, Glyn Dillon “Rogue One: A Star Wars Story” (Lucasfilm / Walt Disney Studios)

Sang-gyeong Jo “The Handmaiden” (Amazon Studios / Magnolia)

Joanna Johnston “The BFG” (Walt Disney Studios)

Best Film Make-Up:

Jeremy Whitewood “Doctor Strange” (Marvel / Walt Disney Studios)

Nicky Knowles “Fantastic Beasts and

Where to Find Them” (Warner Bros.)

Amy Byrne “Rogue One: A Star Wars Story” (Lucasfilm / Walt Disney Studios)

Monica Huppert, Joel Harlow “Star Trek Beyond” (Paramount)

Allan Apone, Jo-Ann MacNeil,

Marta Roggero “Suicide Squad” (Warner Bros.)

Charles Carter, Rita Ciccozzi,

Rosalina Da Silva “X-Men: Apocalypse” (20th Century Fox)

Best Film Special / Visual Effects:

Louis Morin, Ryal Cosgrove “Arrival” (Paramount)

Joe Letteri, Joel Whist “The BFG”

Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli, Paul Corbould “Doctor Strange” (Marvel / Walt Disney Studios)

Tim Burke, Christian Manz, David Watkins “Fantastic Beasts and Where to Find Them” (Warner Bros.)

Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, Dan Lemmon “The Jungle Book” (Walt Disney Studios)

John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel, Neil Corbould “Rogue One: A Star Wars Story” (Lucasfilm / Walt Disney Studios)

Best Independent Film Release:

Eye in the Sky (Entertainment One)

Hunt for the Wilderpeople (The Orchard)

La La Land (Lionsgate)

Lion (The Weinstein Company)

The Ones Below (Magnolia)

Remember (A24)

Best International Film Release:

Elle (Sony Pictures Classics)

The Handmaiden (Amazon / Magnolia)

In Order of Disappearance (Magnolia)

The Mermaid (Sony)

Shin Godzilla (Funimation)

Under the Shadow (Vertical Entertainment)

Best Animated Film Release:

Finding Dory (Pixar / Walt Disney Studios)

Kingsglaive: Final Fantasy XV (Sony)

Moana (Walt Disney Studios)

Sing (Universal)

Trolls (20th Century Fox)

Zootopia (Walt Disney Studios)

TELEVISION:

Best Science Fiction Television Series:

The 100 (The CW)

Colony (USA)

The Expanse (SyFy)

Falling Water (USA)

Incorporated (SyFy)

Timeless (NBC)

Westworld (HBO)

Best Fantasy Television Series:

Beyond (Freeform)

Game of Thrones (HBO)

The Good Place (NBC)

Lucifer (Fox)

The Magicians (SyFy)

Outlander (Starz)

Preacher (AMC)

Best Horror Television Series:

American Horror Story: Roanoke (FX)

Ash vs. Evil Dead (Starz)

The Exorcist (Fox)

Fear the Walking Dead (AMC)

Teen Wolf (MTV)

The Vampire Diaries (The CW)

The Walking Dead (AMC)

Best Action/Thriller Television Series:

Animal Kingdom (TNT)

Bates Motel (A&E)

Designated Survivor (ABC)

The Librarians (TNT)

Mr. Robot (USA)

Riverdale (The CW)

Underground (WGN America)

Best Superhero Adaptation Television Series:

Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. (ABC)

Arrow (The CW)

Flash, The (The CW)

Gotham (Fox)

Legion (FX)

Supergirl (The CW)

Best Presentation on Television:

11.22.63 (Hulu)

Channel Zero (SyFy)

Doctor Who: The Return of Dr. Mysterio (BBC America)

Mars (National Geographic)

The Night Manager (AMC)

Rats (Discovery Channel)

Best New Media Television Series:

Bosch (Amazon)

Marvel’s Daredevil (Netflix)

Marvel’s Luke Cage (Netflix)

The Man in the High Castle (Amazon)

A Series of Unfortunate Events (Netflix)

Stranger Things (Netflix)

Best Actor on a Television Series:

Bruce Campbell Ash vs. Evil Dead (Starz)

Mike Colter Marvel’s Luke Cage (Netflix)

Charlie Cox Marvel’s Daredevil (Netflix)

Grant Gustin The Flash (The CW)

Sam Heughan Outlander (Starz)

Freddie Highmore Bates Motel (A&E)

Andrew Lincoln The Walking Dead (AMC)

Best Actress on a Television Series:

Melissa Benoist Supergirl (The CW)

Caitriona Balfe Outlander (Starz)

Kim Dickens Fear the Walking Dead (AMC)

Vera Farmiga Bates Motel (A&E)

Lena Headey Game of Thrones (HBO)

Sarah Paulson American Horror Story: Roanoke (FX)

Winona Ryder Stranger Things (Netflix)

Best Supporting Actor on a Television Series:

Linden Ashby Teen Wolf (MTV)

Mehcad Brooks Supergirl (The CW)

Kit Harrington Game of Thrones (HBO)

Ed Harris Westworld (HBO)

Lee Majors Ash vs. Evil Dead (Starz)

Norman Reedus The Walking Dead (AMC)

Jeffrey Wright Westworld (HBO)

Best Supporting Actress on a Television Series:

Kathy Bates American Horror Story: Roanoke (FX)

Danai Gurira The Walking Dead (AMC)

Melissa McBride The Walking Dead (AMC)

Thandie Newton Westworld (HBO)

Candice Patton The Flash (The CW)

Adina Porter American Horror Story: Roanoke (FX)

Evan Rachel Wood Westworld (HBO)

Best Younger Actor on a Television Series:

K.J. Apa Riverdale (The CW)

Millie Bobby Brown Stranger Things (Netflix)

Max Charles The Strain (FX)

Alicia Debnam-Carey Fear the Walking Dead (AMC)

Lorenzo James Henrie Fear the Walking Dead (AMC)

Chandler Riggs The Walking Dead (AMC)

Best Guest Performance on a Television Series:

Ian Bohen Teen Wolf (MTV)

Tyler Hoechlin Supergirl (The CW)

Anthony Hopkins Westworld (HBO)

Leslie Jordan American  Horror Story: Roanoke (FX)

Jeffrey Dean Morgan The Walking Dead (AMC)

Dominique Pinon Outlander (Starz)

Best Animated Series or Film on Television:

Bojack Horseman (Netflix)

Family Guy (Fox)

The Little Prince (Netflix)

The Simpsons (Fox)

Star Wars: Rebels (Disney XD)

Trollhunters (Netflix)

Home Entertainment:

Best DVD / BD Release:

Dog Eat Dog (RLJ Entertainment)

The Girl (eOne)

The Lobster (Lionsgate)

The Man Who Knew Infinity (Paramount / IFC)

The Wailing (Well Go USA)

Tales of Halloween (Epic Pictures)

Best DVD / BD Special Edition Release:

Batman v Superman: Dawn of Justice Ultimate Ed., (Warner)

The Hills Have Eyes Limited Edition (Arrow)

The Iron Giant Signature Edition (Warner)

Phantasm Remastered (Well Go USA)

Raising Cain (Shout Factory)

Mad Max: Fury Road Black and Chrome Edition (Warner)

Best Classic Film Release on DVD / BD:

Destiny (Kino Lorber)

The Ghost and Mr. Chicken (Universal)

The Little Girl Who Lives Down the Lane (Kino Lorber)

Gog 3D (Kino Lorber)

It Came From Outer Space (Universal)

Donovan’s Brain (Kino Lorber)

Time After Time (Warner Archives)

Best Television Release on DVD / BD:

Banshee: The Final Season (HBO)

Hannibal: The Complete Series Collection (Lionsgate)

Mr. Robot: Season 2.0 (Universal)

Salem’s Lot (Warner)

Versailles: Season One (Universal)

Star Trek: The Animated Series (Paramount)

Best Collection on DVD / BD:

Buster Keaton Shorts Collection 1917-23 (Kino Lorber)

Frankenstein: Complete Legacy Collection (Universal)

Herschell Gordon Lewis Feast (Arrow)

Marx Brothers Silver Screen Collection (Universal)

Pioneers of African American Cinema (Kino Lorber)

The Wolf Man: Complete Legacy Collection (Universal)

Live Stage

Best Local Live Stage Production:

Amadeus (L.A. Theatre Works)

Chen Ying Rescues the Orphan (Chinese Yu Opera)

The Fantasticks (Pasadena Playhouse)

Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (3D Theatricals)

Moby Dick (South Coast Repertory)

A View From the Bridge (Ahmanson Theatre)

Our Score

By Robert Trate

In my career as a writer, I have made Doctor Who giggle, asked Ahsoka Tano what underwear she was wearing, and spoke with a Raptor from Jurassic Park.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.